Koloryzacja ombre i sombre zawładnęła naszymi sercami. Efekt rozjaśnianych włosów na końcach i ciemniejszego odrostu króluje na naszych włosach od kilku sezonów. Taki rodzaj koloryzacji ma jednak i swoje „ciemne” strony. Jakie? Włosy wymagają od nas specjalnej pielęgnacji. Efekt ombre i sombre to nic innego jak koloryzacja, podczas której włosy wymagają rozjaśniania. I choć wyjątek od reguły może się zdarzyć, jednak częściej efekt ombre czy sombre jest możliwy do osiągnięcia dzięki rozjaśnieniu nasady lub końców włosów. Więcej o koloryzacji ombre i sombre znajdziesz w naszym wcześniejszym artykule. Czego potrzebują nasze włosy po takiej koloryzacji? Jakiej odżywki do włosów używać? Po jakim czasie wrócić do fryzjera? Zaczynamy!
Ombre czy sombre – czym się różnią?
Zacznijmy od ustalenia kilku faktów. Ombre to ciemniejszy kolor odrostu i jaśniejsze o kilka tonów końce. Efekt przejścia jest zdecydowanie widoczny. Często łączonymi kolorami do ombre są brąz z jasnymi blondami. Sombre natomiast to delikatniejsza wersja ombre. Koloryzacja ta zakłada pozostawienie włosów przy nasadzie w naturalnym kolorze, a końce rozjaśniamy o jeden-dwa tony. Kontrast na włosach pozostaje bardzo delikatny, a sam efekt jest bardzo naturalny. Rozjaśniamy włosy na około 4/5 długości –wielotonowo w jasnym i bardzo jasnym kolorze blond. W przypadku i jednego i drugiego efektu, musimy rozjaśnić końce włosów. To oznacza, że włosy na końcach są bardziej uwrażliwione i przesuszone.
Jak pielęgnować rozjaśniane włosy ombre lub sombre?
Włosy, które poddajemy silnemu działaniu proszków rozjaśniających mają tendencje do łamania się i przesuszania. Często włosy są matowe i trudne do ułożenia. Dlaczego? Produkt rozjaśniający rozchyla łuskę włosa. Dzięki temu łatwiej przyjmuje aplikowany później produkt koloryzacyjny. O ile włosy po wyjściu od fryzjera wyglądają na gładkie, lśniące i zdrowe, o tyle po kilku myciach włosów czar pryska. I tu pojawia się zadanie dla Was. Przestrzegaj kilku bardzo ważnych zasad, a Twoje włosy będą pełne blasku i odżywione 😊
5 zasad pielęgnacji włosów po ombre i sombre:
-
Myj włosy delikatnym szamponem
Najlepiej takim, który w składzie będzie zawierał naturalne składniki. Dzięki temu nie będzie wypłukiwał koloru. Wybierz kosmetyk przeznaczony do włosów farbowanych. Unikaj preparatów przeciwłupieżowych i peelingów do skóry głowy, ponieważ mogą powodować wyblaknięcie farbowanych pasm.
-
Po każdym myciu nakładaj odżywkę
Ten kosmetyk utrwali pigmenty farby. Jeśli wybierzesz odżywkę do konkretnego koloru włosów, dodatkowo podkreśli ich odcień (odżywki dedykowane także zawierają pigmenty koloryzujące). Zadbaj także o dobranie odżywki do kondycji włosów. W przypadku włosów suchych czy uwrażliwionych sięgaj po te nawilżające i odżywcze. Wolisz podkreślić swoje loki? Wybierz odżywki dedykowane włosom kręconym. A jeśli nosisz proste włosy, odżywki wygładzające będą idealne dla Ciebie.
-
Maskę na włosy nałóż minimum raz w tygodniu
Włosy rozjaśniane, tak jak i kręcone, potrzebują dużej dawki nawilżenia i odżywienia. Wybierz kosmetyk z ceramidami, proteinami lub olejkami roślinnymi, które wypełnią ewentualne ubytki w strukturze włosa i domkną łuski. Pasma będą gładkie i błyszczące. Minimum raz w tygodniu nałóż na włosy maskę, pozostaw na 10-20 minut. Jeśli masz więcej czasu zrób domowe spa – ulubioną maskę do włosów zmieszaj z kilkoma kroplami olejku do włosów, nałóż na włosy, owiń ręcznikiem lub folią aluminiową i pozostaw na 20-30 minut. Domowy sposób, a mnóstwo korzyści – lśniące, nawilżone i odżywione włosy. Sprawdź koniecznie 😊
-
Chroń włosy przed wysoką temperaturą i słońcem
Używaj kosmetyków termoochronnych przed użyciem suszarki i urządzeń do stylizacji (lokówki, prostownicy). Susząc włosy ustaw chłodny nawiew i susz włosy zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Dzięki temu zapobiegniesz rozchylaniu się łuski włosów. Stosuj preparaty z filtrami UV, jeśli przebywasz dużo na słońcu lub wybierasz się na urlop. Na basenie staraj się nie moczyć włosów – chlorowana woda może zmienić ich odcień. Używaj czepka. Serio, to działa!
-
Stosuj domowe sposoby pielęgnacji włosów ombre/sombre
Nasze propozycje domowej pielęgnacji włosów to:
Kwaśna płukanka
Składniki: sok z jednej cytryny, 2 litry letniej lub zimnej wody (nie używaj gorącej, bo zamiast włosom pomóc, zaszkodzisz!).
Płukanki używaj do końcowego płukania włosów po każdym myciu głowy. Sok z cytryny (możesz go ewentualnie zamienić na 4 łyżki octu jabłkowego) powoduje, że odchylone łuski włosa domykają się. Dzięki temu pasma są bardziej błyszczące, gładkie, a kolor wygląda świeżo.
Olejowanie włosów
Składniki: ok. 1/4 -1/2 szklanki dobrej jakości oleju roślinnego – rycynowy, arganowy lub macadamia, 2-3 krople olejku zapachowego (najlepiej z mięty pieprzowej lub rozmarynowy – ma dodatkowe działanie antybakteryjne i korzystnie podziała na skórę głowy).
Mieszankę wcieraj we włosy niewielkimi partiami, pasmo po paśmie, na ok. godzinę przed myciem głowy. Po upływie tego czasu umyj głowę. Olejowanie stosuj 3-4 razy na miesiąc. Dzięki niemu włosy będą gładkie i elastyczne.
Mycie włosów według OMO, czyli odżywka – mycie – odżywka.
Technika ta polega na tym, że na zwilżone włosy od ucha w dół nakładamy odżywkę, która w trakcie mycia ochroni końcówki przed działaniem detergentów zawartych w szamponie. Dzięki takiemu zabiegowi włosy rozjaśniane i uwrażliwione końce otrzymują dodatkową ochronę.
Fioletowy szampon do włosów ombre/sombre?
Wiele z Was zastanawia się nad tym produktem. Kojarzy Wam się z fioletowymi włosami u starszych Pań 😊 Na jego temat krąży tyle samo mitów co faktów. Bez obaw, to zupełnie inny produkt jak ta płukanka sprzed lat. Czym jest i jak działa? Fioletowy szampon do włosów to produkt niwelujący żółte odcienie na włosach. Często takie produkty zawierają naturalne składniki, które niwelują żółte tony, jak lawenda.
MIT: fioletowy szampon jest dedykowany blondynkom
Fioletowy szampon ma za zadanie zniwelować żółtą poświatę na włosach. Działa on i w przypadku blond włosów, jak i brązów. Jeśli masz ombre i wolisz efekt chłodnego brązu, fioletowy szampon jest też dla Ciebie. Nie stosuj szamponu zbyt często – przesuszy on Twoje pasma.
MIT: fioletowy szampon zmieni mój odcień włosów
Jeśli Twoje włosy wpadają w złoty, miedziany odcień, a bardziej oczekujesz chłodnych odcieni, fioletowy szampon może być niewystarczający. Przyczyn jest kilka – nieprawidłowo wykonane wcześniejsze koloryzacje, zbyt duże napigmentowanie włosów złotymi tonami. Niestety, ale fioletowy szampon działa „doraźnie”, a w przypadku złotej poświaty wymagane jest tonowanie włosów.
Po jakim czasie od koloryzacji ombre lub sombre ponownie do fryzjera?
Możemy podzielić to na dwie wizyty – wizyta odświeżająca kolor i cięcie. I tak w przypadku odświeżenia efektu ombre czy sombre, po upływie około 2-3 miesięcy należy odwiedzić stylistę. Od każdej zasady są jednak wyjątki – w okresie większego promieniowania UV, słońce może wpływać na kolor naszych włosów. Kąpiele w słonej czy chlorowanej wodzie także mogą przyspieszyć naszą wizytę u fryzjera. Końce podcinaj co około 5-6 tygodni. Jeśli jesteś posiadaczką cięcia w stylu pixie czy bob, co miesiąc należy odświeżyć fryzurę.
Jak dbać o końcówki włosów z ombre i sombre
Końcówki po rozjaśnianiu włosów są dużo bardziej podatne na rozdwajanie, łamanie i wykruszanie, dlatego pamiętajmy, by nakładać na nie oleje, unikajmy jednak produktów zawierających w swoim składzie alkohol. Regularne ich podcinanie sprawi, że będą wyglądały na zdrowe i lśniące.
Brązowe ombre
W przypadku efektu ombre, często wybieramy brązowe tony. Taki rodzaj włosów wymaga od nas przestrzegania kilku zasad. Brązowe włosy z efektem ombre muszą być podcinane regularnie, gdyż taki efekt koloryzacji uwydatnia zniszczone i rozdwojone końce. Wybierając szampon do włosów, sięgaj po te dedykowane brunetkom – zawierają pigmenty, które zadbają, aby Twój kolor brąz był lśniący i nasycony. Ombre na brązowych włosach dodaje lekkości fryzurze, objętości i głębi.
Czemu nie powinnaś wykonywać ombre i sombre sama w domu?
Każda koloryzacja powinna być wykonana przez profesjonalistów w salonie fryzjerskim. Przede wszystkim, fryzjer może ocenić kondycję włosów, co w przypadku potrzeby ich rozjaśniania jest nieocenione. Gdy włosy są mocno zniszczone i uwrażliwione, każda dodatkowa koloryzacja może je mocno obciążyć lub doprowadzić do ich połamania. Rozjaśniając włosy w domu możesz:
– nadmiernie uwrażliwić i zniszczyć włosy (w salonie fryzjer zapobiega temu dodając do mieszanki koloryzacyjnej odpowiedni produkt regeneracyjny)
– zrobić nierównomierne „plamy” na włosach nieprawidłowo aplikując farbę czy proszek rozjaśniający
– zrobić równe, a nie płynne przejście odcieni jeden w drugi (nienaturalny efekt i widoczny kontrast kolorów).